Melyek a legújabb trendek a logisztika területén?

boxy.hu fulfillment-szolgáltatas

A logisztika felé támasztott elvárások, az iparág szerepe és eszközei folyamatosan változnak. Az utóbbi évtizedben nem csak kiszolgálják a megbízókat, hanem bővülő szolgáltatásaikkal inspirálják is őket. Az elmúlt néhány év különösen turbulens volt a logisztika számára: számos új elvárás és nehézség lépett fel, amire megoldást kellett és kell keresni.

A következőkben megnézzük azokat a területeket, amik a logisztika fejlődésének és átalakulásának fókuszában állnak a fulfillmenttől, a munkaerőhiányig.

E-kereskedelem további térhódítása

A XXI. század első évtizedei az e-kereskedelem robbanásszerű növekedését hozták. A dinamikus fejlődésben hihetetlen ugrást hozott hazai és nemzetközi viszonylatban is a COVID. A világjárvány alatt – részben kényszer hatására – megváltoztak a fogyasztói szokások. Az online vásárlás és a házhoz szállítás igénye mindennapossá vált olyan termékek és fogyasztói rétegek esetén is, ami korábban nem volt jellemző. 

A világjárvány elmúlt, de a szokások megmaradtak. A változás üteme mérséklődött, de iránya nem változott. A logisztikának ehhez kapcsolódóan két területe értékelődött fel: a webáruházak kiszolgálása és a termékek fogyasztóhoz történő közvetlen eljuttatása.

Rugalmas és átlátható ellátási láncok

Az elmúlt évek globális és iparágakon átnyúló ellátási zavarai ráirányították a figyelmet az ellátási láncok hiányosságaira. Két fejlődési irány vált meghatározóvá: az ellátási láncok átláthatóvá tétele és rugalmasságának, agilitásának növelése. Mindkettő irány végleges célja a fogyasztói igényekhez jobban igazodó, de mégis biztonságos ellátás garantálása.

Az ellátási láncok átláthatósága a vállalatok azon képességét jelöli, hogy nyomon tudják követni termékeiket a gyártótól az értékesítőig.

Az átláthatóság egyik alapfeltétele az ellátási láncok rugalmasságának is. Egy ellátási lánc akkor rugalmas, ha gyorsan tud reagálni a piaci igényekhez és megvan a képessége a lánc működési zavarainak kivédésére. Ehhez folyamatos elemzésekre van szükség mind a lánc működésének, mind a fogyasztói igények tekintetében. A rugalmas ellátási lánc a versenyképesség egyik legfontosabb eleme lett. Új technológiák és innovatív megoldások keresése növeli az ellátási láncok rugalmasságát.

Az automatizálás új szintje: robotizáció

A készletnyilvántartás és a rendeléskezelés digitalizálása, automatizálása nem új trend a logisztikában. Az utóbbi években előtérbe került a manuális raktári tevékenységek kiváltása. Ez nem pusztán magasabb gépesítettséget, hanem adott munkafolyamatokban az emberi munkaerő robotokkal való helyettesítését jelenti.

A robotizáció csökkenti a termékek kezeléséhez szükséges időt, miközben minimalizálja a hibázás lehetőségét. Jellemzően a robotok helyigénye kisebb, valamint munkakörnyezetükkel szemben is kevesebb elvárásnak kell megfelelni, mint a humán munkaerő esetében. (Például lehetséges a folyamatos munkavégzés, nem minden esetben szükséges világítás, mások a biztonsági és egészségügyi előírások stb.)

Fenntartható és zöld logisztika

A zöld logisztika azt a trendet takarja, ami során a logisztikai szolgáltatók a lehető legalacsonyabb szintre próbálják csökkenteni károsanyag-kibocsátásukat. Optimális útvonalak választása és alternatív üzemanyagok használata csökkenti a légszennyezést. A csomagolóanyagok kiválasztásánál előtérbe kerülnek az újrahasználható és újrahasznosítható megoldások. A termékek súlyának és méretének csökkentése és energiahatékony raktárcsarnokok üzemeltetése a költségekre is jótékony hatást gyakorolnak.

Munkaerőhiány

Napjainkban a munkaerőhiány jelenti a legjelentősebb kihívást a logisztika fejlődésében – egyben fontos mozgatórugója a már feljebb említett robotizációs trendnek. A szektor növekedése egyre nagyobb munkaerőt kíván, mind a betanított munkákat tekintve, mind a speciális képzettséget igénylő feladatok elvégzését vizsgálva. Ez a munkaerő nem áll rendelkezésre, illetve a hiány növeli a fizetéseket, ami a költségek emelkedését is magával hozza.

A munkaerőhiány miatt a munkavégzés körülményeinek folyamatos javítása, a fizikai munka gépesítéssel való könnyítése, a magasabb fizetések biztosítása a feladata a logisztikai szolgáltatóknak. A munkaerőhiányra válasz a manuális munkafolyamatok egyre nagyobb arányú kiváltása is, az automatizálás és a robottechnológia térnyerése.

Kihívások a logisztika előtt 2023-ban

Összefoglalva a logisztikának meg kell próbálnia a megnövekedett igényeket egyre hatékonyabban kiszolgálnia a munkaerőhiány jelentette korlátok mellett is. A versenyképesség alapja az innovatív technológiák bevezetése lesz, ami egyszerre adhat választ mindkét kihívásra. Az elmúlt évek ellátási nehézségei ráirányították a figyelmet az ellátási láncok fejlesztésének szükségességére is, a költséghatékonyság mellett felértékelődött az ellátási biztonság kérdésköre. A következő években az ellátási láncok agilitása és átláthatóság a megbízók fókuszában marad.


Kapcsolódi híreink

Leave a Comment